Terapeuta ćwiczy całe ciało dziecka, a nie porusza wybranymi kończynami. Dzięki temu dostarcza odpowiednich doznań czuciowych i ruchowych, a dziecko jest dynamicznie aktywizowane. Pomoc przy wykonywaniu ruchu powinna być taka, aby zapewniała maksymalny i aktywny udział dziecka, a jednocześnie nie wywoływała nieprawidłowych odpowiedzi wynikających ze zbyt dużego wysiłku czy stresu. Każdy ruch jest odpowiednio przygotowywany i połączony z przemieszczaniem ciężaru ciała i środka ciężkości. Rodzaj, tempo i rytm ćwiczeń dobiera się indywidualnie.
Najlepsza terapia dla wcześniaków i niemowląl z problemami neurorozwojowymi
Podstawowe zasady usprawniania metodą NDT-Bobath:
- normalizacja napięcia mięśniowego
- hamowanie nieprawidłowych odruchów
- wyzwalanie ruchów w formie najbardziej jak to jest tylko możliwe zbliżonej do prawidłowych poprzez wspomaganie i prowadzenie ruchu z punktów kluczowych, czyli punktów kontroli ruchu, którymi są: głowa, obręcz barkowa, obręcz miedniczna
- wykorzystywanie i utrwalanie zdobytych umiejętności ruchowych w codziennych czynnościach
Metoda NDT-Bobath jest stosowana do usprawniania dzieci z:
- mózgowym porażeniem dziecięcym
- zaburzeniami neurologicznymi i rozwojowymi
- zaburzeniami napięcia mięśniowego
- problemem asymetrii ułożeniowej i asymetrii czaszki
- opóźnieniem rozwoju psychoruchowego
- nieharmonijnym rozwojem psychoruchowym
- zespołami genetycznymi
- wadami wrodzonymi i schorzeniami narządu ruchu
Indywidualne podejście daje możliwość uwzględnienia potrzeb psychologicznych dziecka, stopnia jego sprawności, występujących zaburzeń, warunków rodzinnych i środowiskowych.
Terapię poprzedza przeprowadzenie diagnozy rozwoju ruchowego i zaplanowanie terapii poprzez określenie najważniejszych celów usprawniania.
Jak wygląda terapia?
Włączenie opiekunów w proces terapii
Usprawnianie metodą NDT-Bobath jest szczególnie przydatne w leczeniu niemowląt i dzieci, ponieważ może być łatwo włączone w ich naturalny rytm dnia. Prawidłowo wykonywane zabiegi pielęgnacyjne, karmienie, noszenie dziecka, czy zabawa z nim są odpowiednimi momentami do utrwalania ruchów ćwiczonych przez fizjoterapeutę. Dlatego tak ważny jest instruktaż pielęgnacyjny oraz pokazanie rodzicom zabaw stymulujących rozwój dziecka. Odpowiednio przeszkoleni rodzice i opiekunowie, którzy zrozumieją problemy i trudności występujące u ich dziecka kontynuują ćwiczenia w warunkach domowych.