• An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
   
Strona główna Rehabilitacja Instruktaż pielęgnacyjny
Instruktaż pielęgnacyjny niemowląt i wcześniaków
Podczas spotkania instruktażowego propnujemy:
  • naukę różnych sposobów noszenia, przewijania, podnoszenia malucha
  • pokaz zabaw stymulujących rozwój ruchowy, ćwiczących koordynację ręka-oko, rozwijających mowę, procesy poznawcze i rozwój społeczno-emocjonalny odpowiednie do wieku malucha
  • naukę zabaw rozwijających różne zmysły np. dotyku, wzroku, słuchu, równowagi
  • dobór siedzisk, leżaczków, nosidełek, wózków i fotelików samochodowych
  • dobór jakości i ilości zabawek adekwatnych do wieku
  • pomoc w stworzeniu otoczenia przyjaznego dla rozwoju dziecka.
Dziecko od pierwszych chwil po urodzeniu rozwija się i uczy przez zbieranie doświadczeń, np. wodzi wzrokiem za przedmiotem, sięga po zabawki czy chwyta stópki. Rozwój malucha uwarunkowany jest przez wielozmysłowe poznawanie świata zewnętrznego.

Niemowlę jest bardzo pracowite, porusza się nieomal cały czas. Bardzo szybko umiejętności dziecka zmieniają się i doskonalą. To wrodzone umiłowanie do ruchu i zabawy powoduje, że mając kilka miesięcy dziecko zaczyna chwytać zabawki, a w wieku kilkunastu miesięcy zaczyna samodzielnie chodzić.

Można śmiało powiedzieć, że otaczający świat oraz osoby najbliższe, oddziaływują motywująco na malucha. Nie trzeba wielu wysiłków aby zachęcić szkraba do zabawy.

Najważniejszym w doskonaleniu umiejętności psychoruchowych jest motywacja dziecka.

Zabawy z dzieckiem są proste i każdy intuicyjnie jest w stanie wymyśleć coś ciekawego. Trzeba tylko obserwować i rozumieć potrzeby maluszka na danym etapie rozwoju.

Zdarza się sytuacja taż taka, że maluch ma pewne zaburzenia rozwojowe i uczestniczy w zajęciach rehabilitacyjnych. Niezwykle ważnym jest, aby efekty terapii i jej cele były wzmacniane w domu przez ukierunkowaną zabawę, a także specyficzną pielęgnacje dziecka. Zabawa motywuje do ruchu, więc w miłej atmosferze likwidujemy zaburzenia rozwojowe.

Sama pielęgnacja czyli sposoby noszenia, podnoszenia, przewijania, ubierania , karmienia itd. bardzo skutecznie pomaga w rozwoju malucha.

Najczęściej pewne zaburzenia rozwojowe są przejściowe, a mądra ukierunkowana zabawa z dzieckiem oraz odpowiednia pielęgnacja skutecznie je eliminuje. Stymulacja przez zabawę wpleciona w zabiegi pielęgnacyjne to najbardziej skuteczna i korzystna forma oddziaływania na wszechstronny rozwój dziecka w warunkach domowych.

Już od pierwszych chwil swojego życia maluch zaczyna używać wielu sprzętów takich jak fotelik samochodowy, wózek, czasami nosidełko lub leżaczek. Ilość sprzętu przytłacza i wprawia rodziców w duże zakłopotanie co jest dobre a co mniej przydatne lub wręcz szkodliwe. Używanie sprzętów typu chodzik , krzesełko, które umożliwiają dziecku przyjmowanie pozycji nieadekwatnych dla wieku i poziomu rozwoju jest wręcz szkodliwe. „Kradną” one maluchowi czas, a wręcz uniemożliwiają samodzielną aktywność na podłożu jak pełzanie czy czworakowanie.

Podobnie jest z zabawkami. Te piękne i drogie nie zawsze spełniają oczekiwania i potrzeby maluszka. „Zasypywanie" dziecka zbyt dużą ilością zabawek najeżonych migającymi światełkami, z głośnymi dźwiękami nie jest właściwe.

Bardzo ważne jest dla dziecka podłoże, na którym przebywa i bawi się. Materacyk w łóżeczku musi spełniać kilka warunków; mieć odpowiednią twardość i wielkość. Kąt nachylenia materaca jest istotny w indywidualnych przypadkach. Maty które układamy na podłodze muszą być odpowiedniej twardości. Osprzęt do mat (różnego rodzaju wieszaki, pałąki) muszą być adekwatne do poziomu rozwoju dziecka.

Więcej porad i informacji o prawidłowym rozwoju maluchów, pielęgnacji i zabawach wspierających wszechstronny rozwój niemowląt i małych dzieci znajduje się w
Vademecum.